Maxim Integrated ICL7650CPD+
| Part Number | ICL7650CPD+ |
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Package / Case | 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Description | IC OPAMP CHOPPER/STABLE 14-DIP |
| In Stock | We Can Ship Immediately |
| Unit Price | Request a Quote |
| Datesheet | ICL7650CPD+ Datesheet |
| Guarantee | New and original |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Filter | Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps |
Quick Inquiry
ICL7650CPD+ Specifications
| Part Number: | ICL7650CPD+ |
| Brand: | Maxim Integrated |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Subcategory: | Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps |
| Manufacturer: | Maxim Integrated |
| Halogen Free: | Satisfy |
| Popularity: | High popularity |
| Supply Demand: | Sufficient |
| Alternative Parts: | E-mail Us / Technical Support |
| Part Status: | Active |
| Amplifier Type: | Chopper (Zero-Drift) |
| Number of Circuits: | 1 |
| Output Type: | - |
| Slew Rate: | 2.5V/µs |
| Gain Bandwidth Product: | 2MHz |
| -3db Bandwidth: | - |
| Current - Input Bias: | 1.5pA |
| Voltage - Input Offset: | 700µV |
| Current - Supply: | 1.2mA |
| Current - Output / Channel: | - |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±): | 4.5V ~ 16V, ±2.25V ~ 8V |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package: | 14-PDIP |
Recently Sold
- TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
- Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
- Customer is responsible for paying all possible charges,including sales tax, VAT and customs charges,etc.
- If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
- FedEx, DHL, and UPS can be selected.
- You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
- Please confirm with the logistics company in advance if you are in a remote area. (It may cost extra fees (35-50 USD) for delivery at those areas.)
- Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
- Delivery date: usually 2 to 7 working days.
- It is unable to appoint a date of delivery.
- Tracking number will be sent once your order has been shipped. (It may take up to 24 hours before carriers display the info.)









