Analog Devices Inc. ADT7410TRZ-REEL7
| Part Number | ADT7410TRZ-REEL7 |
| Manufacturer | Analog Devices Inc. |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Description | SENSOR DIGITAL -55C-150C 8SOIC |
| In Stock | We Can Ship Immediately |
| Unit Price | Request a Quote |
| Datesheet | ADT7410TRZ-REEL7 Datesheet |
| Guarantee | New and original |
| Category | Sensors, Transducers |
| Filter | Temperature Sensors - Analog and Digital Output |
Quick Inquiry
ADT7410TRZ-REEL7 Specifications
| Part Number: | ADT7410TRZ-REEL7 |
| Brand: | Analog Devices Inc. |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Sensors, Transducers |
| Subcategory: | Temperature Sensors - Analog and Digital Output |
| Manufacturer: | Analog Devices Inc. |
| Halogen Free: | Satisfy |
| Popularity: | High popularity |
| Supply Demand: | Sufficient |
| Alternative Parts: | E-mail Us / Technical Support |
| Part Status: | Active |
| Sensor Type: | Digital, Local |
| Sensing Temperature - Local: | -55°C ~ 150°C |
| Sensing Temperature - Remote: | - |
| Output Type: | I²C |
| Voltage - Supply: | 2.7V ~ 5.5V |
| Resolution: | 15 b |
| Features: | One-Shot, Output Switch, Programmable Limit, Shutdown Mode |
| Accuracy - Highest (Lowest): | ±0.44°C (±0.7°C) |
| Test Condition: | -40°C ~ 105°C (-55°C ~ 150°C) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package: | 8-SOIC |
Recently Sold
- TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
- Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
- Customer is responsible for paying all possible charges,including sales tax, VAT and customs charges,etc.
- If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
- FedEx, DHL, and UPS can be selected.
- You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
- Please confirm with the logistics company in advance if you are in a remote area. (It may cost extra fees (35-50 USD) for delivery at those areas.)
- Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
- Delivery date: usually 2 to 7 working days.
- It is unable to appoint a date of delivery.
- Tracking number will be sent once your order has been shipped. (It may take up to 24 hours before carriers display the info.)








