Texas Instruments TLC5917IDRG4
| Part Number | TLC5917IDRG4 |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Description | IC LED DRIVER LIN 120MA 16SOIC |
| In Stock | We Can Ship Immediately |
| Unit Price | Request a Quote |
| Datesheet | TLC5917IDRG4 Datesheet |
| Guarantee | New and original |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Filter | PMIC - LED Drivers |
Quick Inquiry
TLC5917IDRG4 Specifications
| Part Number: | TLC5917IDRG4 |
| Brand: | Texas Instruments |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Subcategory: | PMIC - LED Drivers |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Halogen Free: | Satisfy |
| Popularity: | High popularity |
| Supply Demand: | Sufficient |
| Alternative Parts: | E-mail Us / Technical Support |
| Part Status: | Active |
| Type: | Linear |
| Topology: | Shift Register |
| Internal Switch(s): | Yes |
| Number of Outputs: | 8 |
| Voltage - Supply (Min): | 3V |
| Voltage - Supply (Max): | 5.5V |
| Voltage - Output: | 20V |
| Current - Output / Channel: | 120mA |
| Frequency: | 30MHz |
| Dimming: | - |
| Applications: | Signage |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package: | 16-SOIC |
Recently Sold
- TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
- Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
- Customer is responsible for paying all possible charges,including sales tax, VAT and customs charges,etc.
- If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
- FedEx, DHL, and UPS can be selected.
- You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
- Please confirm with the logistics company in advance if you are in a remote area. (It may cost extra fees (35-50 USD) for delivery at those areas.)
- Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
- Delivery date: usually 2 to 7 working days.
- It is unable to appoint a date of delivery.
- Tracking number will be sent once your order has been shipped. (It may take up to 24 hours before carriers display the info.)









