Microchip Technology MCP1703T-3302E/CB
| Part Number | MCP1703T-3302E/CB |
| Manufacturer | Microchip Technology |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Description | IC REG LIN 3.3V 250MA SOT23A-3 |
| In Stock | We Can Ship Immediately |
| Unit Price | Request a Quote |
| Datesheet | MCP1703T-3302E/CB Datesheet |
| Guarantee | New and original |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Filter | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
Quick Inquiry
MCP1703T-3302E/CB Specifications
| Part Number: | MCP1703T-3302E/CB |
| Brand: | Microchip Technology |
| Lifecycle: | Active |
| RoHS: | Lead free / RoHS Compliant |
| Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Subcategory: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Manufacturer: | Microchip Technology |
| Halogen Free: | Satisfy |
| Popularity: | High popularity |
| Supply Demand: | Sufficient |
| Alternative Parts: | E-mail Us / Technical Support |
| Part Status: | Active |
| Output Configuration: | Positive |
| Output Type: | Fixed |
| Number of Regulators: | 1 |
| Voltage - Input (Max): | 16V |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 3.3V |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Voltage Dropout (Max): | 0.725V @ 250mA |
| Current - Output: | 250mA |
| Current - Quiescent (Iq): | 5µA |
| Current - Supply (Max): | - |
| PSRR: | 44dB (100Hz) |
| Control Features: | - |
| Protection Features: | Over Current, Over Temperature, Short Circuit |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Supplier Device Package: | SOT-23A-3 |
Recently Sold
- TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
- Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
- Customer is responsible for paying all possible charges,including sales tax, VAT and customs charges,etc.
- If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
- FedEx, DHL, and UPS can be selected.
- You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
- Please confirm with the logistics company in advance if you are in a remote area. (It may cost extra fees (35-50 USD) for delivery at those areas.)
- Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
- Delivery date: usually 2 to 7 working days.
- It is unable to appoint a date of delivery.
- Tracking number will be sent once your order has been shipped. (It may take up to 24 hours before carriers display the info.)




